6 Ekim 2016 Perşembe

Tableau ve R Project : R-Square Hesaplama Yöntemi

Araların da neden sonuç ilişkisi olan bir bağımlı ve bir bağımsız değişken incelendiğinde ,bağımlı değişkende ki toplam değişmenin yüzde kaçının bağımsız degişken tarafından açıklanabildiğini gösteren istatistiksel bir sayıdır.(Bağımlı ve Bağımsız değişkenler hakkında kısaca bilgi Regresyon Analizinde bahsettim) Bir önemli nokta ise [0,1] arasında değerler almaktadır.

Örnek verimiz ile Tableau ve R Project bağlantısını sağlayarak R-Square değerimizi bulalım.

                                                    Şimdi ki adım ise R-Square formülünü oluşturmak ;
                     "cor " komutu Correlations(Korelasyon) değerini bulmayı sağlar  yani r değerini bulmuş oluruz ve bunun karesini aldığımız durumda ise istediğimiz değere ulaşırız.Buradan anlayacağımız gibi bizim R-Square değeri korelasyon katsayısının karesine eşittir.                                                                                                                                                                                       Formül konusunu halletmiş oluyoruz bundan sonra ki yapacağımız işlemler tableau'da gereken düzeltmeleri yapmak.                                                        Modelimizi oluşturarak bulduğumuz değeri teyitlemişte oluruz.
Bulduğumuz R-Square değeri =0,1777  peki önemli bir başka nokta bunu nasıl yorumlayacaz ???

Öncelikle modeli tekrardan oluşturup yorumlamaya öyle başlayalım ; 

Sales=97998,3+2,20404*Profit  
R-Square=0,1777

Satışta ki değişkenliğin %17,77 si kar'daki değişimle açıklanmaktadır.

Bir sonraki çalışmamız R Projecti kullanmadan R-Square değerini Tableau'da nasıl bir yol izleyerek bulabilirim??? 


Görsel sonucu Tableau Desktop 10 ücretsiz burada
1 yorum:

  1. I like your blog, I read this blog please update more content on hacking, further check it once at Tableau Online Course

    YanıtlaSil