10 Ekim 2016 Pazartesi

Tableau ve Knime

Tableau ve Knime  programlarını birlikte kullanmanın ne kadar basit olduğunu yaptığımız çalışma ile beraber görelim.

Tableau'nun Kolay Kullanıcı Arayüzü,Veriye Kolay Erişim,Anlaşılabilirlik,Görsel En İyi Yöntemler Kullanımı ve Veri tabanı bağımsızlığı ile beş tasarım prensibi ile tableau verilerinizi görme ve anlama şeklinizi değiştirecek.Tableau ile Veri tabanlarınıza, Excel dosyalarınıza ,Küplere doğrudan bağlanabiliriz.Knime ise bir Veri madenciliği programı bize sağlayacağı fayda; veri tabanları,istatistik ve yapay öğrenme konularının kavramlarına dayanır ve onların tekniklerini kullanır.Bu sayede tableau bir ön hazırlık yapmadan,modelleme süreçlerini ve ön hazırlık sürecini knime ile tamamlamış oluruz bu çalışmayı da tableau uzantısına çevirme işlemi ile sonlandırmış oluruz.

Tableau ve Knime bağlantılarını entegre etmeye  çalışalım.Öncelikle knime programını  buradan ücretsiz indirebilirsiniz.

İndirdiğinizi varsayarak işlemlerimize başlayabiliriz.                                                            Açılan sayfada bazı işaretlemeler yapıldıktan  sonra devam ediyoruz. 

Knime ile yapılan  Zaman serisi  örneğini ele alalım.
Çalışmamızı tamamladıktan sonra bu çalışmayı tableau uzantısına çevirme işlemine geçebiliriz.Tableau Writer(TDE) bağlayarak  algoritmayı tamamlamış oluruz.Tableau Write'a sağ tıklayarak gelen ekrandan configure'yi seçerek devam ediyoruz.


Açılan sayfada oluşacak tde uzantılı dosyanın kaydetmesi gereken adresi belirtikten sonra Knime ile işimiz bitmiş oluyor
 TDE uzantılı dosyamızı oluşturmuş olduk.Tableau ile çalışmalarımıza devam edebiliriz.
Tableau Desktop10 ücretsiz burada


1 yorum:

  1. I like your blog, I read this blog please update more content on hacking, further check it once at Tableau Online Course

    YanıtlaSil